Mid-Sussex Cricket League

   

Wisdom Sports Cup

Highest Team Total

Lowest Team Total

Highest Individual Score

Best Bowling

2016

Preston Nomads III

249-6

Lingfield III

76

2016

Leif Powis

Ashdown Forest

99*

David Vernon

Ashdown Forest

5-16

2015

Colemans Hatch

213-2

Streat & Westmeston

80

2015

Marcus Smith

Preston Nomads III

88

Sam Dutton

Balcombe

4-10

2014

Colemans Hatch

217-4

Ardingly

88-7

2014

Tim Singer

Colemans Hatch

82

David Christmas

Streat & Westmeston

4-18

2013

Not Recorded

x

Not Recorded

x

2013

Not Recorded

Not Recorded

x

Not Recorded

Not Recorded

x

2012

Not Recorded

x

Not Recorded

x

2012

Not Recorded

Not Recorded

x

Not Recorded

Not Recorded

x

2011

Colemans Hatch

342-10

St Francis Hospital

77

2011

Jonny Phelps

Haywards Heath III

120*

Stuart Simmonds

Crawley Down

6-17

2010

Palmers

275-9

Clayton

20

2010

Tom Brookes

Poynings

120

Geeth Withanagamage

Colemans Hatch

5-16

2009

Dormansland

281-6

Copthorne

55

2009

Matt Parsons

Hurstpierpoint

126*

Michael Skilliter

Dormansland

7-27

2008

St Francis Hospital

349-8

Lindfield Swans

51

2008

Dilshan Walpitigamage

St Francis Hospital

150

Neil Crickmore

Hurstpierpoint

6-22

2007

St Francis Hospital

329-6

Poynings

55

2007

Andy Burchill

Preston Nomads III

121*

Stuart Simmonds

East Grinstead III

5-25

2006

Chailey

244-6

Ashdown Forest

38

2006

Andrew Metcalf

East Grinstead III

114

Stuart Simmonds

East Grinstead III

5-13

2005

St Francis Hospital

384-3

Cowfold & Lower Beeding

50

2005

Dhanushka Perera

St Francis Hospital

163*

Stewart Fuller

Horsted Keynes

7-16

2004

Horsted Keynes

233-4

Ardingly

54

2004

Stewart Fuller

Horsted Keynes

119

Matt Caesar

Horsted Keynes

6-32

2003

Balcombe

318-7

Clayton

42

2003

Nabeel Shah

St Francis Hospital

134

Richard Ward

Plumpton & East Chiltington

5-9

2002

St Francis Hospital

327-2

Ashdown Forest

57

2002

Ranjit Senadhira

St Francis Hospital

175

John Baker

Horsham III

5-8

2001

Cuckfield III

365-6

Haywards Heath III

35

2001

Andy Langworthy

Hurstpierpoint

127

Rod Candfield

Cuckfield III

6-17

2000

Balcombe

285-2

Chailey

44

2000

Matthew Cuttress

Poynings

141*

Richard Fairhurst

Newchapel & Horne

7-18

1999

Plumpton & East Chiltington

263-5

Crawley Down

51

1999

Matthew Cuttress

Poynings

155

John Jeffries

Newchapel & Horne

6-49

1998

Chailey

280-4

Forest Row

51

1998

Steve Barker

Staplefield

122

Martin Emmerson

Horsted Keynes

6-16

1997

Horsted Keynes

284-7

Lewes Priory III

40

1997

Dave Lancaster

Horsted Keynes

154*

Richard Fairhurst

Newchapel & Horne

6-20

1996

Poynings

349-5

Clayton

39

1996

Matthew Cuttress

Poynings

209

John Jeffries

Newchapel & Horne

6-4

1995

Sunnyside

285-3

East Grinstead III

46

1995

Wayne Varney

Sunnyside

151

Howard Edwards

Colemans Hatch

5-19

1994

St Francis Hospital

229-6

Sunnyside

32

1994

Mike Newcomb

Balcombe

101*

Trevor Botting

Balcombe

5-13

1993

Crawley Down

242-2

Forest Row

35

1993

Peter Gann

Preston Nomads III

105

Tony Everest

Crawley Down

6-14

1992

St Andrews

249-6

West Hoathly

26

1992

Simon Parsons

St Andrews

160

Tony Coleman

Hurstpierpoint

5-19

1991

Horsted Keynes

221-9

Haywards Heath III

64

1991

David Christmas

Streat & Westmeston

84

Andy Sellwood

Balcombe

5-12

1990

Cuckfield III

226-2

Balcombe

108

1990

Steve Lilley

Cuckfield III

111

Keith Gilbert

Chailey

5-32

Sally Miller Trophy

Highest Team Total

Lowest Team Total

Highest Individual Score

Best Bowling

2016

Palmers

214-3

Turners Hill

73

2016

Alex Pelling

Dormansland

102*

John Hawkins

Streat & Westmeston II

5-13

2015

Preston Nomads IV

192-6

Roffey IV

54

2015

Arosh Fernandopulle

Preston Nomads IV

97

David Symes

Preston Nomads IV

4-25

2014

Palmers II

180-6

Copthorne

67

2014

Russ Ferrier

Palmers II

76

Peter Billinghay

Burgess Hill III

4-4

2013

Not Recorded

x

Not Recorded

x

2013

Not Recorded

Not Recorded

x

Not Recorded

Not Recorded

x

2012

Not Recorded

x

Not Recorded

x

2012

Not Recorded

Not Recorded

x

Not Recorded

Not Recorded

x

2011

East Grinstead IV

280-9

Burgess Hill III

59

2011

Alan Smith

Balcombe II

111*

Dan Rapson

Burgess Hill III

5-16

2010

Balcombe II

268-1

Ansty III

91

2010

James Rothman

Balcombe II

126*

Dan Andrews

Preston Nomads IV

4-10

2009

Balcombe II

333-4

Cuckfield IV

34

2009

Nick Ward

Balcombe II

120*

Steve Hancock

Streat & Westmeston II

6-14

2008

Cuckfield IV

307-3

East Grinstead IV

72

2008

Iain Pringle

Cuckfield IV

139*

Steve Brown

Burgess Hill III

5-13

2007

Balcombe II

270-5

Dormansland II

82

2007

James Rothman

Balcombe II

108*

Ed Barnes

Roffey IV

6-6

2006

Balcombe II

301-5

Streat & Westmeston II

50

2006

James Whitefield

Balcombe II

165*

Jez Tobin/Harvey Mitchell

Forest Row II/Balcombe II

5-33

2005

Plumpton & East Chiltington II

245-8

Forest Row II

68

2005

Harold Torkington

Lindfield Swans

116*

Peter Whear

Plumpton & East Chiltington II

6-8

2004

Horsham IV

290-7

Scaynes Hill III

24

2004

Sam Attfield

Horsham IV

194*

Adrian Dodwell

Dormansland II

5-8

2003

Horsham Academy

279-5

Scaynes Hill III

60

2003

Paul Brand

Horsham Academy

110

Michael Davey

Lingfield II

6-27

2002

Horsham Academy

216-4

Lindfield Swans

75

2002

Paul Brand

Horsham Academy

121*

Phil Ashworth

Plumpton & East Chiltington II

5-28

2001

Keymer & Hassocks III

295-4

St Andrews III

43

2001

Neil Green

Keymer & Hassocks III

180*

Anthony Ransome

Plumpton & East Chiltington II

4-7

2000

Balcombe II

218-6

Streat & Westmeston II

54

2000

Ken Mitchell

Balcombe II

108

James Parker

East Grinstead IV

5-36

1999

St Francis Hospital

292-3

Crawley Down II

73

1999

Ranjit Senadhira

St Francis Hospital

173

Keith Robbins

St Francis Hospital

6-14

1998

Copthorne

227-5

Lingfield

71

1998

Jeremy Dewing

Haywards Heath III

94

Ben Atkins

Dormansland

6-7